top of page
bbb748c60bed43e21cd12ab1798e10ae.jpg

MAI 2005

Tuuningunäituse raames pannakse välja Läti ettevõtete Fast ja Automoderna poolt modifitseeritud autod. Leedukad tõid Tallinnasse oma viimase aja projektide hulgast kõige huvitavamad tööd, mille hulgas on ebatavaline Opel Calibra ning mitu äratundmatuseni muudetud väljanägemisega Audi ja Toyota mudelit. Näituse tähelepanuväärsemate eksponaatide hulgas on Soomest pärit Mazda MX-6, mille värvimisel kasutati spetsiaalset, marmorpinna efekti loovat tehnoloogiat. Suure hulga üllatuseksponaatidega tulid näitusel välja ka kohalikud autoehitajad. Näituse naelaks on SEB Ühisliisingu poolt esitletavad Saapola Racing tiimi autod. Soome drag-racing võistluste suurkuju Saapola Racing paneb messikeskuses välja oma kolm uut võistlusautot. Neist viimane, 1959 aastast pärineva Chrysler 300C baasil ehitatud drag auto valmis alles maikuu alguses. Kergelt äratuntav kere valmistati täies ulatuses klaasplastist, jõuallikaks paigaldati aga metanoolil töötav 8,6-liitrine HEMI mootor. Selle autoga kavatseb meeskond parandada oma veerandmiili tulemust, saavutades uueks rekordiks 6,3 sekundit. SEB Ühisliising stendil võib näha ka kiireimat autot, mida Eesti pind kunagi kandnud. Peretemaatikat rõhutab näitusel Saapola perekonna kõige noorema liikme, 16 aastase Jani võistlussõiduk Funny Car. Näitusel on esindatud ka erinevad kohalikud autoklubid. Kõige huvitavamaid eksponaate võib näha Cadillac, Ford Mustang ja Porsche klubi stendidel. Kolme päeva jooksul kõlab paviljonides erineva stiili ning suunitlusega muusika. Laval keerutavad DJ-d klubimuusika plaate, tunnipikkuste programmidega astub üles ka kaks rokkbändi. Laupäeval ja pühapäeval astuvad DJ-de hulgas üles sellised maailmatuntusega nimed nagu P. Julm ja Dave Storm, Korraldajad pole unustanud ka kõige väiksemaid autohuvilisi. Laste jaoks jätkub hulgaliselt tegevust A-halli teisel korrusel, kus hakkab muuhulgas paiknema suur mänguplats. Huvitavad üritused toimuvad ka väliterritooriumil – Eesti meistrivõistluste etapp autohelitehnika võistluses, väliseksponaadid, vabaõhu söögi- ja joogikohad. Paviljoni parklapoolsel küljel rajab atv.pri.ee kaks ATV rada – suurema täiskasvanute ning väiksema laste jaoks. Samas pannakse välja ka kaks professionaalset quadracerit, mida tutvustavad huvilistele vanategija Ivar Vaaderpass ning 2004 aasta Eesti meister Qadracers klassis Üllar Põld. Viimane demonstreerib kaks korda päevas tagarattal sõitu ning hüppeid. Käesoleval aastal toimuv näitus sai alguse 2004 aasta kevadel toimunud Ameerika autode näitusest American Car Show, mis tähistas Soomes aastaid tagasi sündinud ”American Car Show & Euro tuning car show” traditsiooni jõudmist Eesti pinnale. Näitus on avatud: 13.05.2005 – 14:00 – 20:00 14.05.2005 – 10:00 – 20:00 15.05.2005 – 10:00 – 18:00 Piletiinfo: Päevapilet: 50.- krooni Perepilet (2 täiskasvanut ja 2 last): 100.- krooni

Sellisena kutsuti rahvast külastama Näituste paviljoni. Olid ikka ajad küll.

Suure hulga üllatuseksponaatidega tulid näitusel välja ka kohalikud autoehitajad. Üks näituse korraldajatest, Car.ee Autoportaal pani omalt poolt välja kaks Saksa tuuninguateljee Je Design autot. Esialgsetel andmetel külastas näitust enam kui 15 500 suuremat ja väiksemat autohuvilist. Näitusel oli välja pandud üle 40 unikaalse eksponaadi, mida pole Eestis varem nähtud. Kokku osales näitusel üle 100 auto pluss mõned mootorrattad ja teised sõidukid.

 

Näituse raames toimunud tuuninguvõistlusel PM Tuning 2005 selgitati välja kõige professionaalsemalt modifitseeritud sõiduk, milleks osutus DC ICE boksis välja pandud Chrysler Stratus.

 

Sama auto valiti ka publiku lemmikuks tuuningautode hulgas. Ameerika autode hulgast pälvis Peoples Choice'i tiitli imeilus Ford Tudor ’28 (HotRod). Boksiauhind 1000 eurot anti üle Car Club Girls boksi tüdrukutele. Viimasel näitusepäeval loositi eelmüügist pileti ostnud külastajate vahel välja ka mini Chopper. Pisikese mootorratta õnnelikuks omanikuks sai Tallinlanna Krista Arraste. Helitehnikavõistluse EM-võistluste avaetapil püsititas Team Ghost Spl meeskond uue Eesti helitugevuse rekordi, saavutades tulemuseks 159,4 detsibelli.

Positiivne tagasiside kinnitab, et näitusega jäid rahule nii osalejad kui külastajad. Suurejoonelise boksi, milles loositi välja ühe auto tasuta toonimine, püstitas näitusel autotarvikute müügi ning klaaside toonimisega tegelev ettevõte Ravolar. Firma eestvedaja Vadim Ljutovi kinnitusel oli näitusel osalemine tulemusrikas, sest näitust külastanud publik vastab täiesti vastavate toodetega kaupleva ettevõtte huvidele. Kiiduväärseks pidas Ljutov ka ürituse suurejoonelisust ning madalat piletihinda.
Audiotehnika müügiga tegelevale OÜ Noor Tehnik juhataja Nemo Vunk kinnitusel oldi antud projekti suhtes algselt kahtleval seisukohal, kuna Eestis on selline üritus suhteliselt uus. "Performance Showl otsustasime osaleda, kuna korraldajate meeskond (BHRA, Car.ee Autoportaal, BTCA) oli väga kõrgel tasemel," kommenteeris Vunk. "Meie eesmärk oli sellel showl reklaamida oma poodide ketti Audio Sound Noor Tehnik. Esimesel päeval oli külastajaid mõõdukalt kuid teine ja kolmas päev oli rahvast murdu, boksid olid pungil täis, pileti järjekord oli pidevalt üle 10 meetri pikk. Show'l olid meie arvates esindatud parimad ameerika ning äratundmatuseni tuunitud autod, huvi pakkusid ka multimeedia, autoaudio ja tuuningu stendid. Ürituse raames toimus ka SQ (heli kvaliteedi) ja SPL (heli rõhu) võistlus, mis pälvis väga suure tähelepanu. Noor Tehnik on antud show'ga väga rahul, kuna olime arvestanud palju väiksema külastajate arvuga, kuid inimeste huvi osutus palju suuremaks. Sellistest üritustest võtab Noor Tehnik kindlasti ka edaspidi osa. Suur tänu ka korraldajatele!"
Autode tuuninguga tegeleva ettevõtte CararT esindaja Anton Frei märkis näituse plussideks suurt hulka rahulolevat ja huvitatud publikut, kellele pakuti nii mõndagi vaatamisväärset. "Jõukohase piletihinna tõttu oli näitus kõigile ligipääsetav. Vanemad võisid lapse muretult mänguplatsile jätta ning välja pandud autosid uudistada. Näituse käigus lõime hulgaliselt kasulikke sidemeid ning suuname nüüd kogu oma jõu arvukate tellimuste täitmisele."

Tuunitud autod ja blondeeritud tibid

«Eks mul jääb auto kõrvalt oma abikaasa jaoks ikka ka aega,» naerab Gerly Martinson (24), ainus õrnema soo esindaja, kes Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses autode Performance Show 2005 raames korraldatud tuuninguvõistlusel Audi A 4 roolis üles astus ja omas klassis esikoha napsas.

 

«Naise seisukohalt tähendab auto tuunimine ennekõike masina kaunimaks muutmist,» selgitab missivälimusega Gerly. (Samas ei tähenda tuunimine vaid autole iluasjakeste külgeriputamist. Võisteldakse väga erinevates kategooriates, alates mootori tehnilise täiustamisega ja lõpetades masinale paigaldatud audio-video tipptehnoloogiaga.)

Gerly Audi A 4 võitis omas klassis (lisatud tuuningut väärtuses 50 000–100 000 krooni, kusjuures auto enda hind ei ole oluline) esikoha. Lisaks tunnistati auto-show’d külastanud publiku seas läbi viidud küsitluse järgi Gerly ja tema Car Club Girlsi boks kõige atraktiivsemaks, millega kaasnes 1000 eurot preemiaraha.

«Olen oma auto ehitanud üles sellisena, et iga mees saab otsekohe aru, et see on naise auto,» silitab Gerly oma sinist Audi A 4. «Nii kui lasin esiklaasi peale suurelt kirjutada Audi-girl, ütles mu mees kohe, et tema sellesse masinasse enam ei istu.» Gerly sõnul ongi ta oma auto tuunimisega püüdnud ennekõike rõhutada selle naiselikkust. «Olen ikka päris palju oma aega sellesse pannud,» lisab ta. «Nii kui ma selle Audi ostsin, nii ka kohe teda ehitama ehk tuunima hakkasin. Näiteks olen lihvinud tagumise pagasiruumi tiiba, lisaks teinud muid lihtsamaid töid. Aga värvi kallale mind ei lastud. Öeldi, et värvimisega võin ma masina väga lihtsalt ära rikkuda,» naerab Gerly. Eriti uhke on piiga oma kätega tagavaatepeegli külge liimitud 300 küünekivikese üle, mis moodustavad klaasil Audi logo ja kirja Audi­girls.

Ometi tahab Gerly oma kallimat veelgi naiselikumaks disainida. «Selle roosa karvaga, mis praegu katab armatuurlauda, pagasiruumi ja põrandat, tahan ma katta ka lae. Ehk ka armatuurlauale lisada sätendavaid kivikesi. Nii et mingit ninni-nänni tuleb siia auto külge veel kindlasti,» pakatab Gerly tulevikuplaanidest.

Et tema Audi pagasiruumi on võtnud enda alla võimendi ja kõlarid (kõlarid on tuunitud ka Audi uste sisse ja tagaaknalauale) ning lisaks katab seda roosakas vaip, siis kartuleid ja kaalikaid selle autoga ei transpordi. «Jah, pagasiruumi panen ma ehk vaid oma puhta valge käekoti, ei muud,» tunnistab ka Gerly.

Et Gerly Audi on saanud tuuni­misel tunda ennekõike pehmet naisekätt, pole siin millegagi liial­datud ja nii on see masin Ger­lyle ka igapäevaseks liikumisvahendiks. «Kui ma aga selle kunagi maha müün, ostan endale Mini-Cooper S-i,» unistab neiu. «Seda ma tuuniksin vaid hästi natukene. Hästi läikivad kroomveljed alla, toonklaas, paar kleepsu ja kõik,» näeb Gerly oma tulevast kaaslast juba vaimusilmas ette.

2. aprillil asutas Gerly koos sõb­rannaga klubi Car Club Girls, mille eesmärk on koondada autodest ja autondusest huvitatud naisi. «Kuigi me ei eelda, et klubi igal liikmel peaks olema oma auto ja et see on kindlasti tuunitud,» lisab ta kohe. «Samuti nagu Eesti vabariigi seaduste kohaselt ei tohi me diskrimineerida mehi, mis tähendab, et meie klubisse võivad astuda ka mehed, kuigi näeksime hea meelega, et see koosneks vaid naistest.»

Klubi propageerimiseks esineski Gerly auto-show’l koos oma sõbrannadega, kes küll ei kuulu veel klubisse, kuid kelle esmaseks eesmärgiks oma stiilse ja napi riietusega oligi klubi haipimine. Iga tüdruku liibuva maika seljale oli maalitud üks täht, mis kokku andsidki kirjapildi AUDI.

«Meid on siin väga palju pildistatud. Istume oma napis riietuses auto pakiruumil ja naeratame igale külastajale. Aga pilte teinud meeste naised vaatavad meid ikka nii kurjade nägudega, et ei julgegi ligi astuda ja küsida, et kas nad ei tahaks meie klubisse astuda,» on Gerly nüüd murelik. «Nii et interneti ja tuttavate kaudu on klubi liikmeid vist ikka kergem leida,» arvab ta.

Siredasäärne ja heledapäine Gerly ütleb lõpuks kelmikalt, et 1998. aastast alates, mil ta autoroolis istub, on politsei teda umbes 30 korda kinni pidanud.

«Aga trahvi olen ma saanud vaid korra ja sedagi jalakäijana,» muigab ta.

«Läksin punase tulega üle tee ja pidin 46 krooni politseile loovutama. Ülejäänud korrad olen alati välja vabandanud, et mul on kiire, ma olen blond. Olen politsei autos kaks tundi seletuskirja kirjutanud ja lõpuks on mind ikka vaid hoiatusega tulema lastud,» tunnistab Gerly sedavõrd sarmika naeratusega, mis ei jäta kahtlustki, et see sulatab ka kõige seadusekuulekama politsei südame.

D12A33D0-1257-41AA-AFDA-9863CDAEFA08.jpg
banner-300x405.gif
N_A -28289.jpg

MAI 2006

Filmistaarid Performance Show'l 2006

2006 aasta Performance Show'd külastas umbes 7500 autohuvilist ehk vaid pool oodatud 15 000 inimesest.

Peakorraldaja Andrus Mõsovski sõnul loodab ta, et üritus päris miinustesse siiski ei jäänud. Kõik lubatud eksponaadid polnud ka näitusel väljas. Tulemata jäid Ameerika autod Rootsist ja ka kaks tuuningautot samast kandist. Viimastest üks plahvatas mõned kilomeetrid enne Stockholmi, kus ta pidi näituse külastamiseks laevale sõitma.

Teine sõitis aga vastu seina. Tulemata jäi ka Mr. Fun'i nime all tuntud tuunija oma Nissaniga, kes osales hoopis Soomes Malmi lennuväljal toimunud samalaadsel üritusel.

"Eelmisel aastal oli küll autosid rohkem, kuid tase tänavusest ka mitu korda madalam," nendib Mõsovski. Mehe sõnul oli Ameerika autode tase sel aastal märksa kõrgem ja samamoodi oli tõusnud ka tuuningautode kvaliteet.

See on ka loogiline, sest sel aastal sai näha juba spetsiaalselt ainult näituste tarbeks ümberehitatud autosid. Tuuningautodest olid suurimad tõmbenumbrid filmist "Kadunud 60 sekundiga" tuntud Ford Mustang ehk Eleanor ja samuti filmimaastikult pärit Batmani Batmobiil.

Uutest autodest olid väljapaneku keskpunktiks loomulikult ülieksklusiivsed Bentleyd, Aston Martinid ja Wiesmannid. Baltikumis esindab neid marke Läti firma Royal Motors, kellel on plaanis ka Lätis suur salong avada. Eesti koostööpartneriks on PP International Group, kust neid eksklusiivseid sõidukeid tellida saab.

Mõsovski seda ei karda, et üritus oleks oma lae saavutanud, pigem on veel palju teha. Järgmise aasta näituse ettevalmistused hakkavad Performance Show' korraldajatel juba selle aasta juunis, kui minnakse Rootsi järgmisi eksponaate välja valima.

Rootsi automeister: «Õpetasin ka oma tüdruku autosid tuunima.»

Artikkel Õhtulehest 26.Mai 2006 - autor Andero Kaha

Pirital peetud autonäituse «Performance Show» üheks tõmbenumbriks oli Rootsi ühe parema autotuunija Lukas Koosi sõidukite kollektsioon, mis üllatas autoga, mille rootslane ehitas koos oma sõbratariga.

Kuigi liiguvad kuulujutud, et Koosi seni viimane auto Miss Z, mis on valminud Toyota MR2 põhjal, oli mehe kingitus oma kallimale autojuhiloa saamise puhul, ei olevat see tegelikult nii. Lukas ehitas enda sõnul sõiduki hoopis koos oma tüdrukuga.

Mehele on autode tuunimine hobi. Ta elab linnast väljas ja seetõttu on tema kasutuses suur küün, kus saab autode kallal kõike vajalikku teha. Võiks ju arvata, et selliste kunstiteoste peale, nagu on Koosi tehtud autod, kulub aastaid ja aastaid, kuid mees ise väidab vastupidist. Zelini valmis tal vaid 670 tunniga. Miss ja Mister Z´i tegi aga Koos üheskoos kaaslastega valmis samaaegselt, kulutades kahe auto peale kokku 921 tundi.

Muide: Koosi armsam veedab garaažis sama palju tunde kui mees ise. Nii nagu ka üks autoehitaja sõpradest, kes praegu tuuningus kõva käsi on, ei teadnud tema tüdrukki enne seda, kui Koos talle autode ehitamist õpetas, masinatest mitte midagi. Koos alustas autode kallal nokitsemist kümme aastat tagasi – 18aastasena stereosüsteemide loomisega. Kahe aasta pärast võttis ta aga ette juba terve sõiduki.

«Olen ehitanud viis show-autot ja iga autoga olen kiiremaks muutunud,» ütleb Koos. Ja teeb ta kõike seda enda sõnul tähelepanu pärast. «Iga kord, kui auto ehitan, on see täielik saladus,» lausub ta. Aga kui masin valmis saab ja ta sellega ühel päeval lähimasse suuremasse linna Linköpingisse ilmub, on kiibitsejaid küllaga. Kodulinnakeses teatakse Koosi hästi ja praeguseks ollakse tema saavutustega juba harjunud. Seda vaatamata tõigale, et Koosi ütlust mööda käib tuuning hooajati, justkui riiete puhul mood. Mis ühel aastal on kuum sõna, on järgmisel juba ajalugu.

Lukas tegeleb tänaseni autode tuunimisega!

x-AFA57EC6-7290-4017-9C56-AD1320E08349.j

Imeveok näitas Pirita teel rahvale tulemöllu!

Kümnemeetrine tule- ja suitsusaba järel, pani oma 12 000-hobujõulise mootoriga Euroopa kiireimaks ning võimsaimaks veoautoks nimetatud Jet Track reedel Pirita tee asfaldi värisema.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«See üheksatonnine monstrum on kiirem kui Ferrari, saavutades 300-kilomeetrise tunnikiiruse napi 16 sekundiga,» selgitab autonäituse Performance Show 2006 projektijuht Gaston Kangro. Seda öeldes jookseb ta mööda lindistatud ja inimestest ääristatud Pirita tee serva, et tehnikahuvilisi pealtvaatajaid lindi taha ohutusse kaugusesse sundida. Uudishimulik publik Tehnikahuvilised lasevad end küll hetkeks tagasi tõrjuda, kuid ronivad Kangro möödudes taas lindist üle, et haruldaste autode demonstratsioonsõidust midagi nägemata ei jääks.Kangro kirub ja teeb veel ühe jooksutiiru. «Ferrari sportauto jõuab nullist kolmesajani alles 24 sekundiga,» ütleb ta käigu pealt infot jagades.

Paljude kokkutulnute pettumuseks veok oma kiirust siiski ei näita, sest Pirita teel pole võimalik ohutust tagada. Küll aga demonstreerib imesõiduki Kanada indiaanlasest omanik ja juht Pete võimsaid tule- ja heliefekte, kui veok vaiksel käigul mööda mere äärt edasi-tagasi veereb.

Reaktiivmootori käivitamisest annab märku järjest valjenev undamine, mis paneb õhu võnkuma ja asfaldi jalge all värisema. Masin viskab kabiini taga asuvast jämedast torust selja taha mitu kümnemeetrist tulejuga. See sunnib pealtvaatajad kahte lehte laiali tõmbuma, sest kuuma õhku on tunda kaugele. Metsik müra

Seejärel paiskavad kahel pool kabiini asuvad torud ka sõiduki kohale kolme-neljameetrised tulelondid ja masin hakkab aeglaselt liikuma. Metsik müra paneb tee äärde pargitud autode signaalid möirgama. Kohustusliku ringi ära teinud, seiskab Pete reaktiivi ja hüppab kabiinist välja. Mees kõnnib uhkeldades nagu kukk oma masina ees edasi-tagasi. Pete`i indiaanlasejoontega nägu on tulipunaseks võõbatud, tema pikad mustad juuksed lehvivad tuules.

Veokit on Pete ehitanud seitse aastat. Masin on talle nii koduks kui rahateenimisvahendiks. Kui Pete kuskil show`l ei esine, vurab ta maailmas ringi ning veab veoki taha kinnitatud treileriga kaupu.

Kuigi tehnika poolest on veok ülimalt maskuliinne, paljastab kabiini sisu Pete’i naiselikuma poole.

Uste ees lehvivad pruunid ripatsite ja kulinatega sametkardinad, mis on tutikesi täis paeltega kahele poole laiali tõmmatud nagu korralikul koduperenaisel. Kabiin on täis roosasid ja valgeid kunstlilli, mida on topitud igasse võimalikku prakku.

Juhiistme taga kõrgub Pete`i voodi, mis on kaetud valge pitsilise satiinkatte ja ohtrate padjakestega. Roosad paelakesed ja terve rodu sulekeste ja kõrtega kaunistatud indiaani tootemite koopiaid ilmestavad kabiini sisu, seltsiks USA ja Kanada lipukesed ja nilbetes poosides poolpaljaste neiukeste plakatid.

Kui Pete oma veoki show järel näitustehalli pargib, istub ta toolile, rebib punase võidusõitjakuue nabani lahti ja näitab ohtraid tätoveeringuid. Valitud huvilistele näitab ta ka oma kodu sisemust.

«Thank you, sir, you made me very happy [tänan sir, sa tegid mu väga õnnelikuks],» ütleb noor vene mees kabiinist väljudes ja Pete`i ees peaaegu maani kummardudes. Pete naeratab vastuseks õnnelikult.

2071549t1h5e47.jpg
bottom of page